Društvo glasbeni forum danes, 13. septembra ob 18. uri v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani pripravlja prvi Slovenski glasbeni kongres.
Cilj kongresa je, da se zaradi nastale kulturno-medijsko-politične situacije zberejo slovenski glasbeniki vseh žanrov pod eno streho in javno manifestirajo svoje stališče o stanju slovenske glasbe v medijskem prostoru, katere prihodnost, kvantiteta in kvaliteta so (tudi) zaradi predloga novega zakona o medijih pod vprašajem.
Hkrati pa je to lepa priložnost, da skupaj opozorijo na slabo programsko politiko RTV Slovenija in na velike glasbene luknje, ki so tekom zadnjih let nastale v programski shemi. Kongres ni zasnovan na dolgovezenju ali politiziranju, temveč je usmerjen v to, da pred javnostjo družno izrečejo tri zahteve, ki so jim, tako glasbenikom kot podpornikom glasbe, skupne.
Zahtreva 1:
Najmanj 50 odstotkov vse predvajane glasbe v času med 6. in 20. uro vsakega radijskega ali televizijskega programa mora zasedati slovenska glasba oz. avtorska glasbena produkcija slovenskih ustvarjalcev in poustvarjalcev.
Člen, ki ga predvideva novi zakon o medijih se namreč glasi takole:
Zahteva 2:
Želimo brezpogojno zaščito za avtorsko pravico in sorodne pravice. Iz predloga novega zakona je namreč izvržen člen, ki zavezuje medije (radije, televizije), da morajo ob vpisu v razvid medijev predložiti tudi pogodbe, ki jih imajo sklenjene s kolektivnimi organizacijami (avtorsko in njej sorodne pravice morajo po zakonu namreč ščititi kolektivne organizacije).
Novi predlog zakona o medijih pa tega tretjega pomembnega odstavka ne vsebuje:
Zahteva 3:
RTV SLO naj v svojo programsko shemo nemudoma vrne oddaje, ki spodbujajo razvoj in kvaliteto slovenske glasbene produkcije. Zahtevamo oddaje, ki vsebujejo mlado aktualno produkcijo, žive koncerte (ne glede na žanr), produkcijo videospotov, urbano popularno in rock glasbo, alternativne glasbene žanre, domačo klasično glasbo, slovenski jazz, zabavno in narodno-zabavno glasbo in druge zvrsti, ki niso zastopani v komercialno usmerjenih medijih. RTV SLO naj zopet vzpostavi objektivni vpogled v žanrsko pestrost domače glasbene produkcije.
Glasbeniki in podporniki slovenske glasbe udeležite se vašega kongresa in pomagajte ustaviti genocid nad slovensko glasbo.